T E L E K R E H Á Z A T
  • TELEKREHÁZAT, NÉZD MEG AZ ÁRAT!

STRESSZMENTES ÉPÍTKEZÉS

10 ok és 9 tipp – 1. rész

Egyáltalán létezik stresszmentes építkezés? Spoiler: csak ha nem te építkezel. De lehet stresszmentesebb is a megszokottnál - erre adunk a következő cikksorozatunkban néhány tippet. Szakmai pályafutásom során nem gyakran hallottam azt a kifejezést a házépítéssel kapcsolatban, hogy stresszmentesség. Leginkább egy misztikus és álomszerű, a lehetetlennel felérő vágynak tűnik ez a fogalom annak, aki épp élete egy jelentős projektjén dolgozik – azaz építkezik. Azt viszont annál gyakrabban hallottam, hogy egy építkezés konfliktusokkal, idegeskedéssel, pereskedéssel és alkalmanként még válással is járhat. Így arra jutottam, hogy utánajárok annak, hogyan is lehetne egy építkezés stresszmentes vagy legalábbis kevesebb stresszel járó folyamat. De először megvizsgáltam, hogy általában miért jár extrém stresszel egy építkezés, melyik az a 10 leggyakrabban előforduló helyzet, ami kiemelt stresszt okoz az építkezők számára. Az első 5 ebben, a következő 5 pedig a következő cikkben kapott helyet.

1. ÉLETÜNK PROJEKTJE

Felmérések alapján (is) látható, hogy egy átlagos pénzügyi helyzettel rendelkező ember élete egyik legnagyobb projektjébe vág – financiális értelemben, mikor építkezésbe fog. Feltehetően élete legnagyobb anyagi jelentőségű beruházása az építendő ház. Sok év spórolása a kezdő tőke megszerzéséhez, valamint a család és a barátok segítsége mellett gyakran egy életre szóló banki hitelre is szükség lehet egy ilyen beruházásnál. Így akár egy ház építése 30-40 évre szóló anyagi terhet is jelenthet. Ez nem csoda, ha alapvetően megalapozza a projekt komolyságát és az izgatottság mértékét.

2. VÁRATLAN KÖLTSÉGEK

Az építkezéseknél gyakran előfordulnak váratlan/nem előre tervezett költségek, amik forró vízként érintik az építtetőt, így borítva a teljes költségvetést. Ez gyakran eredményezi az otthon álomszerűvé varázslásán (azaz a bútorokon és kiegészítőkön) való spórolást – így csalódást és stresszt okozva az építkezők számára.

3. AZ IDŐ

Az építkezések eltarthatnak 2-3 évig is, amiben gyakori a technológiák és a szakemberek miatti várakozás, valamint a nem megfelelő munkaszervezés. Ez idegőrlő lehet azok számára, akiknek már meg van az kezdő tőke a házhoz, végre meg van az elhatározás, hogy milyen is legyen az álomotthonuk és már szeretnének minél hamarabb költözni – de nem egyértelmű számukra, hogy miért is kell várakozni.

4. MAGÁNÉLETI TERVEK

Az építkezésekhez gyakran társítanak családi és egyéb magánéleti terveket is az építkezők – gyermek születését/vállalását, házasságot, szülőkről való gondoskodást, kisállat fogadását, munkahely váltást stb. Egy elhúzódó vagy nem túl gördülékeny építkezés ezeket a terveket megakaszthatják, így okozva további feszültségeket az építkezők számára.

5. NEHÉZ DÖNTÉSEK

Ki legyen a kivitelező? Generál kivitelezőt válasszon vagy szakembereket külön-külön? Mi legyen az építési technológia? Hagyományos vagy modern megoldásokkal épüljön a ház? Milyen legyen a gépészet? Ki fogja leellenőrizni a munkákat? Ki szervezze össze a munkafolyamatokat? Számtalan kérdés merül fel, amire az építtetőnek kell a végső választ adnia. Mivel Magyarországon a röghöz kötöttség még ma is jellemző, így egy emberi élet léptékéhez képest csak csekély számú saját építésű ingatlanban élünk (általában egy ember egész életében 0-2 saját lakóházat épít). Ezáltal mindenki a lehető legjobb megoldásokat szeretné választani, és próbálja megbecsülni, hogy minimum 20-25 év múlva is jó legyen a választott megoldás számára. A költségek miatt viszont gyakran nem a legjobbnak tűnő megoldásokat választhatja ki az építkező, ami további kellemetlen érzéseket társíthat a folyamathoz. A felmerülő problémák megoldását a gyakran a szakmában nem jártas építtetőtől várják a szakemberek, mivel az építtető egyben a műszaki ellenőr és a felelős műszaki vezető is általában. A folytatás a következő cikkben olvasható. További jó olvasást kívánok!


STRESSZMENTES ÉPÍTKEZÉS

10 ok és 9 tipp – 2. rész

Előző cikkünkben arról meséltem, hogy mégis mik azok az általános tényezők, amik miatt stresszes egy építkezés. Eddig 5 ilyen tényezőt mutattam be és most a második 5 bemutatásával kívánunk kellemes olvasást!

6. MEGBÍZHATATLANSÁG

Erős stresszfaktor, ha a vállalkozók nem a megbeszéltek szerinti időben és minőségben végzik a munkájukat, a generál kivitelező csúszik az átadással vagy nem az kerül kivitelezésre, amit korábban leegyeztettek.

7. BIZALMATLANSÁG

A terület felé jelentkező bizalmi szint nagyon alacsony a negatív tapasztalatok és hírek miatt, így eleve bizalom hiánnyal állnak a felek egymáshoz. Ezért egy folyamatos stressz van a háttérben, hogy vajon átverés áldozata lesz-e az építtető.

8. SZAKÉRTELEM HIÁNYA

Az építkezők zöme nem dolgozik közvetlenül az építőiparban, de a közeli környezetében előfordulhat olyan személy, aki részfolyamatokhoz ért az építkezés során – a teljes folyamathoz nem feltétlenül – és így a tanácstalanság társul a kéretlen és ellentmondásos tanácsokkal. Így a bizonytalanság és határozatlanság erőre kap az építkezők gondolataiban.

9. ELLENTMONDÁSOK, KOMMUNIKÁCIÓS NEHÉZSÉGEK

A kivitelezők alkalmanként egymástól teljesen eltérő tanácsokat javasolnak, az építkezők nem mindig tudják pontosan közvetíteni az igényeiket a szakemberek felé, a kivitelezők pedig nem tudják pontosan elmagyarázni a lehetőségeket a más szakmai háttérrel rendelkező építkezők számára. Így kommunikációs nehézségek lépnek fel. Gyakran előfordul, hogy a különböző szakágak a másik szakágak munkáját kritizálják, nem kommunikálják megfelelően a megoldási lehetőségeket, csak a felmerülő problémákat jelzik. Így az építtető csak azt látja, hogy folyton probléma és nehézség adódik.

10. SZERZŐDÉS – PERESKEDÉS

Nem ritka az az építkezés, amely során/végén a szerződésben szereplő megállapodásoktól eltérő megoldások készülnek el, esetleg nem készülnek el, vagy nem a megfelelő időben és minőségben (már ha volt egyáltalán szerződés minden vállalkozóval). Így akár évekig elhúzódó pereskedést is okozhat egy-egy rosszul megválasztott kivitelező, vagy rosszul megírt szerződés.

10+1. HATÓSÁGOK, BÜRÖKRÁCIA

Amikor már azt gondolná az építkező, hogy végre készen van a ház - még hátra van a számos ügyintézés a hivatalokkal: földhivatal, áram-, víz-, gáz szolgáltató, internet és telefonhálózat, szemétszállítás és vége láthatatlan a sor. Vannak szolgáltatók és hivatalok, akik hónapokig nem jeleznek vissza és nem tájékoztatnak a folyamatokról, általában az építtető próbál eligazodni a bürokrácia útvesztőjében és elvégezni a szükséges adminisztrációs teendőket.

Tehát összefoglalva a leggyakoribb stressz faktorok az alábbiak: az időben elhúzódó építkezések, a váratlan költségek, a megbízhatatlan vállalkozók, a nehéz szakági döntések, a kommunikációs nehézségek és a nem megfelelő szerződéskötések. Ezeken kívül számtalan stresszfaktort lehetne felsorolni még attól függően ki milyen kivitelezési formát választ. (Ilyenek például a vásárlási szerződésen alapuló építkezések kiszolgáltatottsága, a felújítási munkálatoknál adódó rejtett problémák fellépése, a hatóságokkal való egyeztetések és elvárásoknak való megfelelés stb.) Itt jogosan merülhet fel a kérdés, hogy DE AKKOR MI IS AZ A 9 TUTI TIPP, amivel el lehet kerülni ezeket? Mert ugye eddig csak arról meséltem, miért is szívás építkezni. A cikksorozat 3. részében most már erre is fény derül. A folytatás a következő cikkben olvasható. További jó olvasást kívánok!


STRESSZMENTES ÉPÍTKEZÉS

10 ok és 9 tipp – 3. rész

Cikksorozatom utolsó részében azt mutatom be, hogy melyek azok a tényezők, amik segíthetnek abban, hogy kevésbé legyen stresszes az építkezés. Tippeket adok arra, hogy az előző két cikkben azonosított általános problémákat el lehessen kerülni már az építkezés kezdetén – a megfelelő előkészítésnek köszönhetően. Ebben a témában nagy számban íródtak cikkek és tanulmányok. A közös pontokat szedtem össze az alábbiakban:

1. ALAPOS TERVEZÉS

Az építész tervezővel való alapos és részletes tervezés meghatározza a teljes építkezési folyamatot. Az építtetői igények pontos ismeretében olyan tervek tudnak készülni, amik valóban az építtető számára fontos igényeket tartalmazza és ezek tervekbe illesztésével a kivitelezők is láthatják mi a pontos elképzelés. Jelentősen kevesebb építés közbeni döntést kell hoznia az építtetőnek egy alapos terv mellett.

2. SZERVEZÉS KISZERVEZÉSE

A munkafolyamatok átadásával jelentős tehertől és stresszfaktortól szabadulhat meg az építkező. Így érdemes a szervezést a fővállalkozónak, kivitelezőnek, vagy egy erre specializálódott szakembernek átadni, akik az elektronikus építési naplót is vezetik.

3. GENERÁLKIVITELEZŐ

A stresszmentes építkezésről szóló cikkek szinte mindegyikében a különböző szakemberek munkájának összehangolását, a külön-külön készített szerződéseket, a munkaellenőrzést, a kiválasztásukat és a teljes költségvetés kontrolljának nehézségét azonosítják jelentős stressz forrásnak. Ezen írások javaslata egyöntetűen a generálkivitelezővel történő munkavégzés.

4. KULCSRAKÉSZ ÁLLAPOT

A stressz csökkentése érdekében érdemes a kulcsrakész vagy félkész készültségi fokot választani a házépítések kapcsán, így minimalizálva a váratlan költségeket, az időbeli csúszást és a szakágak összehangolásával járó feszültségeket.

5. ALAPOS VÁLASZTÁS

Fontos, hogy leinformálható/leinformált legyen a választott vállalkozó (cégjegyzék, mérnöki kamara oldala stb.), rendelkezzen referencia munkákkal és esetleg érdemes felvenni a kapcsolatot korábbi ügyfelekkel is a közösségi oldalak segítségével.

6. TÜRELEM

A minden fent említett igénynek megfelelő vállalkozóra elképzelhető, hogy várni kell, mivel leterhelt a sok megkeresés miatt. Érdemes türelemmel lenni, mert számos helyzetben a türelmetlenséggel éppen lassulhat a folyamat - a nem megfelelő vállalkozóknál nagyobb lehet az időveszteség, mint amennyit a megfelelőre kell várni.

7. SZERZŐDÉS

Nagyon fontos az alapos és mindenre kiterjedő szerződés(ek) írása, amelyek kitérnek a határidőkre, a kötbérre, a többlet- és pótmunkákra, valamint a garancia kérdéseire is.

8. MŰSZAKI ELLENŐR MEGBÍZÁSA

A műszaki ellenőr az építtetőnek dolgozik, így minőségi ellenőrzéseket végez az építkezés folyamata során, a problémákat jelzi a kivitelezőnek és azok javítását is felülvizsgálja. Ellenőrzi továbbá, hogy megfelelően haladnak a munkálatok és minden az egyeztetettek alapján megfelelő műszaki kivitelben készül el. Egy műszaki ellenőr nagy terhet vesz le az építtető válláról, mivel szakértelmével határozottan tudja képviselni az érdekeit a kivitelező felé.

9. GYORS ÉPÍTÉSI FORMA

Érdemes olyan építkezési módot választani, ahol tervezhető a kivitelezés időtartama és nem húzódik több évig az építkezés. Így a jogszabályi változásokból eredő kellemetlenségek, áttervezések és bonyodalmak elkerülhetők. Erre megoldást jelenthetnek a generál kivitelezők kulcsrakész ajánlatai, a szerelt technológiás és szárazépítési megoldások, valamint az előregyártott elemekkel történő kivitelezés.

Tehát összefoglalva a javaslatokat arra jutottam, ha a legkisebb stresszel szeretnénk építkezni, akkor érdemes: az építésszel közösen egy részletesen kialakított tervcsomagot megvalósítani; egy alaposan kiválasztott generálkivitelezővel (jól) szerződni a kulcsrakész ház kivitelezésére és a munkafolyamatok szervezésére; műszaki ellenőrt megbízni a munkálatok ellenőrzésére és érdekeink szakmai képviselésére és gyorsabb építési módszert kiválasztani. De teljesen stresszmentes így sem lesz valószínűleg az álom házunk megépítése, mivel életünk projektje méltán járhat izgalommal és jó feszültségekkel egyaránt. A (közel) stresszmentes építkezéshez elengedhetetlen a megbízható kivitelező kiválasztása. A Telekre Házat Kft. weboldala éppen ezeknek fényében kíván segítséget nyújtani az építkezők számára. Nem kell bajlódni a vállalkozók múltjának és referenciáinak felkutatásával, mert az oldal üzemeltetése ezt megteszi az építkező helyett. Itt már csak olyan aktív cégek jelennek meg, akik korábban már bizonyították megbízhatóságukat. Ezen felül azonnali árajánlatot kaphatnak a szűrő rendszer által a kiválasztott mintatervre, továbbá számos szolgáltatásunkkal kiegészítve megvalósítható a stresszmentesebb építkezés.

Sok sikert kívánunk az építkezéshez!

2024.03.28.
Csernák-Csorba Klaudia
Telekre Házat Kft. ügyvezető