T E L E K R E H Á Z A T
  • TELEKREHÁZAT, NÉZD MEG AZ ÁRAT!

KISOKOS

Az általunk létrehozott kisokosnak nem célja, hogy a szakmában alkalmazott szakkifejezésekkel teljes mértékben megegyező információkat közöljön. Törekszünk az egyezésekre, de a közérthetőség érdekében számos eltérést is tartalmaz. A „kisokos” célja a szűrőrendszerünk egyes elemeinek és azok működésének megértése.

Mintaterv/típusterv

Olyan házterv, amit építészmérnök tervezett általános előírások és praktikum figyelembevételével, és arra szolgál, hogy bemutasson egy alap ház kialakításra egy elképzelést. A mintatervet vagy típustervet a kiválasztott telek adottságai, az egyedi elképzelések és kívánságok, valamint a helyi építési szabályok különbözősége miatt személyre szabottan lehet megvalósítani. Ezek a tervek kizárólag tájékoztatás céljából jöttek létre és partnereink szellemi tulajdona.

Mintaterv neve, jelölése

Erre az információra hivatkozva lehet megkülönböztetni a kiválasztott tervet/terveket a kivitelező céggel való kapcsolatfelvétel során.

Hasznos alapterület (m2)

Ez az a terület, amit hasznosítani tudunk életterünkhöz. Ebbe már nem tartoznak bele a ház szerkezeti elemei (pl.: falak, tető alatti rész, ahová már nem férünk be, oszlopok stb.).

Szintek száma

Rendszerünkben minden szintet 1-nek tekintünk, így a pince + földszint + emelet kombináció 3 szintnek, míg a két szint belmagasságú ház galériával 2 szintnek számít.

Akadálymentes

Lépcső nélkül használható minden helyiség; van a háznak olyan bejárata, amely elérhető lépcső nélkül a telek szintjéről.

Belmagasság

A ház belső - ember által használt - területein (lakótér) elérhető legnagyobb nettó magasság, ami a padló és a mennyezet között mért távolságot jelenti. Átlagosan egy szint kényelmesen használható magassága 2,5 méter – 2,9 méter között található egy családi ház esetében.

Szobák száma

Rendszerünkben 1 szobának számít minden olyan helyiség, mely képes betölteni a hálószoba funkcióját. Tehát ha például egy 100 m2-es házat veszünk alapul, ahol van 3 hálószoba és egy nappali-étkező-konyha helyiség, 1 kamra, 1 háztartási helyiség és 2 fürdőszoba, akkor ez a ház 4 szobás háznak tekinthető a szűrőrendszerünk szempontjából (3 hálószoba + nappali).

Készültségi fokozat

Ez arra vonatkozik, hogy amikor a kivitelező átadja a házat a tulajdonosának, akkor a ház milyen állapotban van, milyen szinten készült el. Rendszerünkben 4 készültségi fokozatot különböztetünk meg: szerkezetkész, emelt szerkezetkész, kulcsrakész és prémium kulcsrakész állapot. A készültségi fokozatokhoz tartozhatnak extrák, amelyeket csak az adott partnerünk biztosít a kiajánlott áron belül.

Szerkezetkész állapot

Tartalmazza a ház szerkezeti elemeit (alap, falak, tető, tetőfedés, nyílászárók). Néhány kivitelező partnerünk esetében nem tartalmazza az alapozást a szerkezetkész állapot, de ezt külön jelöljük a terv adatlapjánál.

Emelt szerkezetkész állapot

Tartalmazza a ház szerkezeti elemeit (alap, falak, tető, tetőfedés, nyílászárók), a szigetelést, valamint a gépészet, a villanyszerelés és vízszerelés megkezdéséhez szükséges csatlakozási pontok kialakítását. Némely partnerünk esetében ez az állapot csak a burkolást, festést, szanitereket és villanykapcsolókat nem tartalmazza a kulcsrakész állapothoz képest - ezt külön jelöljük a terv adatlapján.

Kulcsrakész állapot

Tartalmazza a ház szerkezeti elemeit (alap, falak, tető, tetőfedés, nyílászárók), továbbá a szigetelést, a gépészetet, a villanyszerelést és vízszerelést, valamint a külső-belső festést, burkolást, bekerülnek a beltéri ajtók, fürdőszobai szaniterek és villanykapcsolók is.

Prémium kulcsrakész állapot

Tartalmazza a ház szerkezeti elemeit (alap, falak, tető, tetőfedés, nyílászárók), továbbá a szigetelést, a gépészetet, a villanyszerelést és vízszerelést, valamint a külső-belső festést, burkolást, bekerülnek a beltéri ajtók, fürdőszobai szaniterek és villanykapcsolók is. A válaszható anyagok és elemek (pl.: burkolatok, beltéri ajtók, szaniterek) költségkerete magasabb, mint a normál kulcsrakész állapot esetében és extra tulajdonságokkal rendelkezik a terv (pl.: nagyobb nyílászárók, megújuló energiaforrások).

Alapozás típusa

A ház alá kerülő stabil alapzat, mely megtartja a házat, segíti a ház egyensúlyban tartását. Rendszerünkben megkülönböztetjük a magyarországi családi házaknál leggyakrabban alkalmazott alap típusokat: sávalap, lemezalap, talajcsavar.

Sávalap

A teherhordó szerkezetek alatt elhelyezésre kerülő vasbeton szerkezet. Az egyik leggyakrabban előforduló alapozási típus Magyarországon.

Lemezalap

A ház teljes területe alatt elhelyezésre kerülő vasalt beton szerkezet.

Talajcsavar

A ház alá pontszerű elrendezéssel elhelyezésre kerülő acél előregyártott szerkezeti elemek. Hazánkban még ritka megoldásnak számít, nyugati országokban elterjedt megoldás a gyors kivitelezési idő és a változatos helyszíni telepítési lehetőség miatt.

Nettó és bruttó ár

A bruttó ár az az általános forgalmi adóval (áfa) terhelt összeg, amely a végösszeg, amit a házépítőnek ki kell fizetnie. A nettó ár pedig az áfával nem terhelt összeg. Azért tüntetjük fel mind a kettőt, mert az áfa mértéke eltérő lehet attól függően, hogy cég építkezik, vagy magánszemély, házat épít vagy üzemet, garázst stb. Felületünkön a bruttó összegeket az alapján írjuk ki, hogy feltételezzük az 5%-os és a 27%-os áfa mértékét - de ez az egyedi esetekre nem érvényesíthető, csupán a tájékoztatás célját szolgálja.

Garázs és az áfa

Csak a lakóegységek közé sorolható helyiségek áfájára vonatkozik az 5%-os áfakulcs, így még a házzal egybeépített garázsok esetén is a ház többi részére 5%, míg a garázs területére 27% áfát kell számolni. Ezért különbözik a nettó és bruttó érték közötti mérték a különböző típusú tervek esetében.

Oldalhatáron álló beépítés

Az esetben beszélünk oldalhatáron álló beépítésről, hogyha a helyi szabályzat szerint a ház úgy helyezkedhet el a telken belül, hogy az egyik szomszédhoz közelebb kell épülnie, mint a másikhoz és amelyhez közelebb van, azon az oldalon nagy méretű nyílászárók nem helyezhetők el.

Szabadon álló beépítés

Azok a házak esetében, amelyek a telken belül (közel) szabadon elhelyezhetők, beszélünk szabadon álló beépítésről. Ebben az esetben is vannak minimum távolságok, amiket be kell tartani az épület elhelyezésekor, de a minimum távolságok elég nagyok ahhoz, hogy a ház minden oldalára szabadon elhelyezhető nagy méretű nyílászáró is (ha ezt éppen más szabály nem írja felül).

CLT technológiával kivitelezett ház

Tömör fa falakból és teherhordó szerkezetből álló megoldás, ahol a hőszigetelés szintén fából, azaz farostból készül. Üzemben előre gyártják az egyes nagy méretű komplex elemeket.

SIP technológiával kivitelezett ház

SIP technológia esetében falpanelekről beszélhetünk, ahol a födémet és tetőt tartó elemek lehetnek fából vagy fémből is akár. A technológia jellemzője a szendvics szerű kialakítás, azaz általában két OSB réteg közé egy polisztirol szigetelés kerül elhelyezésre - üzemben előregyártott megoldással.

Fa vázszerkezetű ház

Azt a háztípust tekintjük rendszerünkben fa vázszerkezetű háznak, amely tartó elemei fából készülnek el és a helyszínen kerülnek összeállításra, felépítésre. A falazat a kivitelező speciális rétegrendje alapján készül el (akár előregyártott megoldással) és nem besorolható a többi kategóriába.

YTONG falazatú ház

Az ytongból épült házak kivitelezése leginkább a téglaházakhoz hasonlítható - számos eltéréssel. Anyagát tekintve pedig (pórus)beton falazó elemeket jelent.

Porotherm falazatú ház

A ház összes falának (teherhordó és válaszfalak egyaránt) anyaga kerámia tégla. Általában Magyarországon a köznyelv ezt a technológiát és anyagot érti a hagyományos építési mód kifejezés alatt.

Fém vázszerkezetű ház

Fém vázszerkezetről abban az esetben beszélünk, ha a ház tartószerkezeti elemei (tartó oszlopai, áthidalói stb.) fémből készülnek el.

Gerendaház

Azokat a házakat nevezzük rendszerünkben gerenda házaknak, melyeknek fő falai és tartószerkezetei elemei tömör fából, gerenda elemekkel készülnek el.

Magas tető

Minden olyan tetőszerkezetet ide sorolunk, melynek elemei láthatóan nagyobb hajlásszöget zárnak be, mint 10 fok.

Lapos tető

Számos meghatározása létezik a lapos tetőknek. Rendszerünkben minden olyan tetőt, amelynek hajlásszöge kisebb, mint 10 fok lapostetőnek sorolunk be. Tehát azokat a tetőket, melyek szabad szemmel vízszintesnek látszódnak, mi lapostetőnek nevezzük.

Vegyes kialakítású tető

Az olyan háztető kialakítást, ahol magas és lapos tető is kivitelezésre kerül, vegyes kialakítás megnevezéssel jelöljük.

Kivitelezés időtartama

A kivitelező partnerünkkel megkötött szerződés időpontjától számított becsült átlagos időtartam, mely eltérhet a kivitelező aktuális leterheltsége miatt. Tehát ez egy tájékoztató időtartam, mely a kivitelező tapasztalatai alapján került meghatározásra és minden esetben a szerződéskötés során meghatározott időtartam a figyelembeveendő.

Szolgáltatások

Ezek olyan alvállalkozóink és partnereink segítségével nyújtott fizetős szolgáltatások, melyeket időpontfoglaló rendszerünkön/e-mailen/regisztráción keresztül, előre fizetés útján lehet igénybe venni. Részletes leírások az egyes szolgáltatások saját felületén és az ÁSZF-ben olvashatók.

GYAKORI KÉRDÉSEK

Lehet a Telekre Házat Kft.-től házat rendelni egy meglévő telekre?
Nem. A Telekre Házat Kft. weboldalának célja a tájékoztatás. A kiszemelt ház tervvel kapcsolatban felmerülő minden kérdést a tervnél feltüntetett kivitelezővel lehet egyeztetni, a megadott kontaktok valamelyikén. A tervek tartalmáért és a feltüntetett terv információkért a kivitelező vállalat vállalja a felelősséget.

Kell fizetni a keresésért?
Nem. A weboldalunkat minden érdeklődő ingyenesen böngészheti. A fizetős szolgáltatásaink mellett külön feltüntetjük a díjat és a fizetési lehetőségeket. Az oldalra történő regisztráció is díjmentes.

Kell telekkel rendelkezni ahhoz, hogy egy ház megépíthető legyen az oldalon található tervek közül?
Némely vállalat segít a telek keresésben és választásban, de vannak olyan vállalatok, amelyeknél történő rendeléshez elengedhetetlen a rendelkezésre álló vagy kiszemelt telek. Ebben partnereink tudnak segítséget nyújtani.

Ezek a házak már készen vannak és lehet költözni?
Nem. Ezek csupán ház tervek, melyek a kivitelező partnerrel történő egyeztetést követően akár személyre szabhatók is.

Most akkor a favázszerkezetű házak, a CLT és SIP technológiával épülő házak könnyűszerkezetes házak és OSB lapok tartják majd a tetőt is például?
Ezen technológiák alkalmazása esetében (is) előfordul az OSB lapok alkalmazása, de nem pusztán ezek a tartószerkezeti elemek. Ezen technológiák összetett, komplex és hosszú évek alatt kikísérletezett technológiák, melyek a jogszabályoknak és általános minőségi elvárásoknak maximálisan megfelelnek, a magyarországi időjárási körülményekre tervezett hosszú távú, tartós megoldások. Rendszerünkben nem jelenítünk meg olyan technológiát, mely nem felel meg a hazai előírásoknak.

Kivel érdemes egyeztetni, ha érdekel egy ház terv?
Minden esetben a tervnél feltüntetett kivitelező partnerünkkel és a feltüntetett elérhetőségek valamelyikén.